حزب کمونیست ایرا ن:در محکومیت جنایتهای دولت ترکیه بر علیه مردم کردستان سوریه

نتیجه منطقی این بحث این است که مردم در سوریه و بویژه در کردستان سوریه نمی توانند بر روی پشتیبانی دراز مدت دولتهای آمریکا و روسیه و دولتهای غربی دیگر حساب باز کنند. اگر این ابر قدرتها امروز در نبرد با داعش بعنوان دشمن مشترک به حضور این نیروها در میدانهای نبرد نیاز دارند، در عین حال این ظرفیت را دارند که فردا پشت جنبش حق طلبانه رروژئاوا را خالی کنند. نقشه دولت ترکیه و پشت کردن صریح تر فردای دولتهای غربی تنها از طریق اتکاء مردم بپاخاسته به نیروی واقعی خویش خنثی خواهد شد.

نتیجه منطقی این بحث این است که مردم در سوریه و بویژه در کردستان سوریه نمی توانند بر روی پشتیبانی دراز مدت دولتهای آمریکا و روسیه و دولتهای غربی دیگر حساب باز کنند. اگر این ابر قدرتها امروز در نبرد با داعش بعنوان دشمن مشترک به حضور این نیروها در میدانهای نبرد نیاز دارند، در عین حال این ظرفیت را دارند که فردا پشت جنبش حق طلبانه رروژئاوا را خالی کنند. نقشه دولت ترکیه و پشت کردن صریح تر فردای دولتهای غربی تنها از طریق اتکاء مردم بپاخاسته به نیروی واقعی خویش خنثی خواهد شد.

لشکرکشی هفته گذشته ارتش ترکیه به شمال سوریه و اشغال شهر جرابلس که در تبانی پنهانی با داعش صورت گرفته بود ، با مقاومت «نیروهای سوریه دمکراتیک» و «یگانهای مدافع خلق» روبرو شده است.به دنبال اشغال شهر جرابلس دولت ترکیه با هدف بازپس گیری شهر منبج و منطقه غرب روخانه فرات از «نیروهای سوریه دمکراتیک» و «یگانهای مدافع خلق» با پشتیبانی نیروی هوائی و آتش متمرکز توپخانه دست به پیشروی زد. «شورای نظامی جرابلس» و «یگانهای مدافع خلق» با صدور اطلاعیه های جداگانه ائی به ارتش ترکیه و نیروهای «ارتش به اصطلاح آزاد سوریه» هشدار دادند و اعلام کردند که در مقابل هرگونه پیشروی آنها مقاومت خواهند کرد.

در میانه این هشدارها، جنگنده های نیروی هوائی و توپخانه نیروی زمینی ارتش ترکیه شماری از روستاهای اطراف شهر جرابلس را بشدت مورد حمله قرار دادند. در نتیجه این بمبارانها شماری بالغ بر 100 نفر از اهالی این روستاها جان خود را از دست دادند و شمار بیشتری زخمی شده اند. گزارشها حاکی است که ارتش ترکیه روستای «الدندینه» را با سلاحهای شیمیائی مورد حمله قرار داده است. در جریان درگیریهای رودروی «یگانهای مدافع خلق» و «نیروهای سوریه دمکراتیک» از یک طرف و جهادیهای تحت حمایت ترکیه و ارتش این کشور از طرف دیگر 25 تن از اعضای یگانهای مدافع خلق نیز جان خود را از دست دادند. ارتش ترکیه نیز متحمل تلفات سنگینی شده است. تردیدی نبود که هدف عملیات «سپر فرات» داعش نبود بلکه جلوگیری از پیوند جغرافیائی کانتونهای سه گانه هدف آن بود. اما دولت ترکیه در حال حاضر و با توجه به مشکلات و بحرانهای داخلی و بین المللی که با آن روبروست به تنهائی و حتی با تکیه بر نیروی نظامی اش توان دستیابی به این هدف را نیز ندارد.

هدف دراز مدت دولت ترکیه از این لشکرکشی جلوگیری از تثبیت موقعیت کانتون های شکل گرفته در کردستان سوریه و جلوگیری از تامین وحدت جغرافیائی آنها است. ارتش ترکیه از مدتها پیش با ورود به خاک عراق و مستقر کردن واحدهائی در مجاورت منطقه شنگال همین نقشه را دنبال می کرد. اما دولت ترکیه در این مقطع نمی تواند اهداف نهائی خود را برملا سازد. زیرا از یک طرف دولتهای غربی و در راس آنها دولت آمریکا و حتی دولت روسیه برای به شکست کشاندن کامل داعش هنوز به نیروی پیاده نظام یگانهای مدافع خلق نیاز دارند. از طرف دیگر افکار عمومی جهانی با دیده تحسین به مقاومت قهرمانانه زنان و مردان متشکل در نیروهای سوریه دموکراتیک و یگانهای مدافع خلق می نگرند و رودررو شدن با این نیرو که پیگیر ترین و موثرترین مبارزین ضد داعش بوده اند و در مناطق تحت کنترل خود اشکال دموکراتیکی هم از اداره امور زندگی مردم را به جهانیان نشان داده اند، چیزی جز بدنامی برای دولت ترکیه و پیمان شکنی ناجوانمردانه برای دولتهای غربی به بار نخواهد آورد. با توجه به این واقعیتها است که پیشروی ارتش ترکیه نگرانی دولتهای غربی از جمله آمریکا و فرانسه از زیاده رویهای دولت اردوغان را به دنبال داشت. دولت آمریکا که قبلا چراغ سبز برای ورود ارتش ترکیه به جرابلس را روشن کرده بود، نسبت به زیاده رویهای ارتش ترکیه هشدار داد.

در حال حاضر در نتیجه هشدارها و مقاومت «یگانهای مدافع خلق» پیشروی ارتش ترکیه متوقف و وزارت خارجه این کشور بجای پیشروی در این مناطق یکبار دیگر به فشارهای دیپلماتیک متوسل شده و از آمریکا خواسته است که به یگانهای مدافع خلق فشار بیاورند که به شرق رود فرات عقب نشینی کنند. اما با توجه به تناسب قوای محلی و بین المللی موجود تلاش دولت ترکیه بر این است که در این مقطع حداقل از دسترسی نیروهای سوریه دموکراتیک به مدیترانه و از به هم پیوستن جغرافیائی مناطق تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک( پ ی د) جلوگیری کند.

دولت ترکیه که به ناکارا بودن استراتژی نظامی خود بر علیه » یگانهای مدافع خلق» و نیروهای سوریه دموکراتیک واقف است، طی چند روزی که از وارد شدن به منطقه جرابلس می گذرد، هدف خود را تضعیف روحیه مردم و اعمال فشار بر نیروهای سوریه دموکراتیک از طریق کشتار شهروندان قرار داده است.

شواهد نشان می دهد که وارد شدن ارتش ترکیه در عملیات نظامی بر علیه » یگانهای مدافع خلق» و دخالت نظامی مستقیم در سوریه قبلا در ملاقات اردوغان با پوتین در مسکو زمینه سازی شده بود. باجی که اردوغان در این رابطه به پوتین داده است، چیزی جز مماشات با رژیم بشار اسد نیست. دولت روسیه و نیز جمهوری اسلامی در این بده و بستان، ضمانتهائی برای بقای بشار اسد در قدرت از دولت ترکیه گرفته اند. اما دولت ترکیه در عین حال منافع درازمدت دولتهای غربی را نیز نمایندگی میکند. مانورهای تاکتیکی اردوغان بین جمهوری اسلامی و دولت روسیه تغییری در این واقعیت نمی دهد. نتیجه منطقی این بحث این است که مردم در سوریه و بویژه در کردستان سوریه نمی توانند بر روی پشتیبانی دراز مدت دولتهای آمریکا و روسیه و دولتهای غربی دیگر حساب باز کنند. اگر این ابر قدرتها امروز در نبرد با داعش بعنوان دشمن مشترک به حضور این نیروها در میدانهای نبرد نیاز دارند، در عین حال این ظرفیت را دارند که فردا پشت جنبش حق طلبانه رروژئاوا را خالی کنند. نقشه دولت ترکیه و پشت کردن صریح تر فردای دولتهای غربی تنها از طریق اتکاء مردم بپاخاسته به نیروی واقعی خویش خنثی خواهد شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: