تعلیق فعالیت های پارلمانی حزب دموکراتیک خلق ها

حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش به بازداشت گسترده نماینده ها و اعضای این حزب فعالیت های خود را در پارلمان ترکیه به حالت تعلیق در آورد. به گزارش رسانه های ترکیه ظهر امروز ۶ نوامبر، گروهی از نماینده های عضو حزب دموکراتیک خلق ها با برگزاری کنفرانسی خبری در شهر دیاربکر خبر از تعلیق فعالیت های این حزب در پارلمان ترکیه خبر داد.

حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش به بازداشت گسترده نماینده ها و اعضای این حزب فعالیت های خود را در پارلمان ترکیه به حالت تعلیق در آورد. به گزارش رسانه های ترکیه ظهر امروز ۶ نوامبر، گروهی از نماینده های عضو حزب دموکراتیک خلق ها با برگزاری کنفرانسی خبری در شهر دیاربکر خبر از تعلیق فعالیت های این حزب در پارلمان ترکیه خبر داد.

NNSROJ: حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش به بازداشت گسترده نماینده ها و اعضای این حزب فعالیت های خود را در پارلمان ترکیه به حالت تعلیق در آورد. به گزارش رسانه های ترکیه ظهر امروز ۶ نوامبر، گروهی از نماینده های عضو حزب دموکراتیک خلق ها با برگزاری کنفرانسی خبری در شهر دیاربکر خبر از تعلیق فعالیت های این حزب در پارلمان ترکیه خبر داد. آیهان بیلگین سخنگوی این حزب در این کنفرانس خبری اظهار داشت «در نتیجه گفتگو و بررسی های صورت گرفته در شورا و رهبری حزب ما تصمیم گرفتە ایم کە فعالیت های خود را پارلمان ترکیه بە تعلیق درآوریم. [از این پس] ما هر روز در میان خلق خود خواهیم بود.» این حزب در پایان از تمام احزاب و نیروهای دموکرات در ترکیه خواست تا برای تحقق برابری، عدالت و دموکراسی مبارزه ای همپا و مشترک را به پیش ببرند. نخست وزیر ترکیه در تعلیق فعالیت های حزب دموکراتیک خلق در پارلمان این کشور را «توهین به مردم ترکیه» نامیده است. بینالی یلدرم در سخنانی در استان بایبورت افزوده » اگر به مجلس نروید، مردم نیز آنچه را که لازم باشد در انتخابات انجام خواهند داد. اگر شما اراده ملی را به رسمیت نشناسید، مردم نیز شما را نخواهند پذیرفت». رئیس جمهور ترکیه در اولین واکنش به بازداشت نماینده های حزب دموکراتیک خلق ها آنان را متهم کرده که به بهانه مصونیت قضایی برای ترکیه «در صحنه بین‌المللی» مشکل ایجاد می کنند. رجب طیب اردوغان با اشاره به پیروزی ه.د.پ در در انتخابات۷ ژوئن و کسب ۸۰ کرسی توسط این حزب مدعی شده است که رهبران این حزب فردای روز انتخابات «با فراخواندن مردم در دیاربکر به خیابان ها موجب مرگ ۵۰ نفر» شده اند. به گفته اردوغان تمام قربانیان کُرد بوده و قاتلین نیز کُرد بوده اند. با این حال رئیس جمهور ترکیه مشخص نکرده که منظور وی کدام حمله بوده است.  دو روز پیش از برگزاری انتخابات ۷ ژوئن گروه دولت اسلامی به تجمع هواداران حزب دموکراتیک خلق ها در دیاربکر یورش برد و بر اثر دو حمله انتحاری دست کم شش تن جان خود را از دست داده و ده ها تن نیز مجروح شدند. همچنین دو هفته پس از انفجار دیاربکر یک مهاجم انتحاری به تجمع ۳۰۰ تن از اعضای گروه جوانان انقلابی در مرکز فرهنگی آمارا در شهر پرسوس یورش برد که در نتیجه این حمله بیش از ۴۰ تن کشته شده و بیش از یکصد نفر نیز مجروح شدند. همچنین روز ۱۰ اکتبر دو مهاجم انتحاری در آنکارا به متینگ صلح یورش بردند که منجر به جان باختن دست کم ۱۰۰ تن و مجروح شدن بیش از ۲۰۰ نفر شد. مقام های دولت ترکیه یکبار دیگر گروه دولت اسلامی را عامل این حمله معرفی کردند، با این حال این گروه هیچگاه مسئولیت این حمله را برعهده نگرفت. علی رغم وعده مقام های دولت ترکیه، عاملان حملات دیاربکر، آنکارا و پرسوس هیچگا معرفی و محاکمه نشدند. از سوی دیگر خبرها از دیاربکر حاکی است که مقام های قضایی ترکیه صباحت تونجل رهبر مشترک حزب مناطق دموکراتیک را به اتهام عضویت در حزب کارگران کُردستان و تبلیغ برای این گروه تا زمان محاکمه روانه زندان کرده اند.

پیام رهبران بازداشت شده حزب دموکراتیک خلق ها از زندان:

فیگن یوکسک داغ:  علی رغم تمام تلاش ها نمی توانید امید و آرمان ما را با شکست مواجه کنید. چه در داخل و چه در خارج از [ترکیه] یگانه منتخبان آزادی و دموکراسی ه.د.پ و ما هستیم. بیم آنان از این است، هیچکس نباید امید خود را از دست دهد و نباید مقاومت متوقف شود. نباید فراموش شود که کینه و دشمنی آنان ناشی از ترسشان است. قطعا عشق و شجاعت پیروز خواهد شد.

صلاح الدین دمیرتاش: در چنین روزهایی که سرزمینمان به سوی مغاک سوق داده می شود، بازداشت غیرقانونی ما تنها این تاریکی را بیشتر می کند. اما آنهایی که مدعی می شوند که ما در درون این مغاک تسلیم خواهیم شد باید به یاد داشته باشند که یک چوب کبریت برای برافروختن یک شمع در تاریکی کافی است. برای آزادی فردا روز خلقمان، اگر نیاز باشد ما نیز همچون شمعی [برای خلقمان] خواهیم سوخت. همه باید در مبارزه برای دموکراسی با دل و جان برای پایان دادن به این تاریکی فعالیت و تلاش کنند. روحیه و وضعیت جسمی من خوب است.

ادریس بالوکن: خلقمان باید سرزنده و با روحیه بماند، به خلقمان که از دستاوردها و ارزش های خود دفاع کرد درود می فرستم. ما نیز از ارزش های شما دفاع خواهیم کرد. جایی که ما در آن هستیم جای ما نیست، بلکه متعلق به کسانی است که توطئه و نمایش را آماده کردند. برای اینکه ما را به حاشیه برانند محلی که ما در آن حبس شده ایم را پنهان می کنند. این سیاست گروگان گرفتن و ربودن است. در طول تاریخ چنین ذهنیت هایی همیشه شکست خورده و محکوم به شکست بوده اند. با ایستار ما یکبار دیگر این دهنیت به محاق می رود. در هرجایی که باشیم به مبارزه خود ادامه می دهیم.

فرهاد انجو: این یک مبارزه است، بسیاری از مبارزین در جریان این مبارزه جان خود را از دست داده اند. ما خود را از آنان جدا نمی دانیم. این یک موج دیگر از خشونت است. با این حال باز می توان آن را با مقاومت به شکست کشاند. ما نیز در اینجا مقاومت می کنیم، و به مقاومت ادامه خواهیم داد. هیچ کس نباید امید خود را از دست دهد، با زنده نگه داشتن امید می توان در مقابل این ستم ایستاد. در مقابل فاشیسم مقاومت شرافتمندانه خلقمان پیروز خواهد شد. در جایی که رهبران مشترک ما بازداشت شده اند هیچ احدی نمی تواند مدعی شود که آزاد است.

گلسر یلدرم: دیکتاتوری آک پارتی هرچه می خواهد بکند، ما از مبارزه، ارزش های خود که به آنان باور داریم دست نخواهیم کشید. این اقدامات ضد انسانی که انجام می دهند، نشان می دهد که مبارزه ما در مقابل آنان حقطلبانه است. امید و عشق ما بیشتر شده است.

نورسل آیدوغان: بازداشت بخشی از پروژه تصفیه حزب دموکراتیک خلق ها است. نباید از یاد برد، ه.د.پ حزب [حل] معضل ها است. ما حتی اگر در زندان نیز باشیم، ما انقلابی های [رهیافت و] مبارزه خود هستیم. در ارتباط با بازداشت ما لازم نیست هیچ کس روحیه خود را ببازد و نا امید شود. حملات آک پارتی با چه شدتی نیز باشد ما باید روحیه خود را بیش از پیش قوی کنیم. ما امید خود را گسترش خواهیم داد.

سلما ایرماک کودتای آک پارتی آشکارا به وقوع پیوسته است. این کودتا با هدف مقابله با بلوک دموکراسی خواهی است. بسیار از کودتای سال ۸۰ حیله گرانه تر است. از ترس و بیم اپوزیسیون گسترده و آماده است. مقاومت ادامه خواهد یافت، خلق در بیرون و ما نیز در داخل و بیرون از زندان مقاومت خواهیم کرد. زندان آدرس دوم ما است. سلام ها و درود های ویژه خود را نثار زنان می کنم. زنان به کابوس آک پارتی مبدل خواهند شد. باید خلقمان از آینده خود دفاع کند. من از خلق کُردستان و ترکیه درخواست می کنم مقاومت کنند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: